Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Systemy Informacji Geograficznej

Systemy informacji geograficznej (GIS) są technologią wykorzystywaną w wielu gałęziach nowoczesnej gospodarki do pozyskiwania i gromadzenia danych o obiektach w przestrzeni, zarządzania danymi przestrzennymi oraz podejmowania decyzji. Znajomość technologii GIS i umiejętność jej zastosowania w praktyce stanowi istotny element kwalifikacji zawodowych we współczesnym społeczeństwie informacyjnym.

Geoinformatyka to nauka zajmująca się teoretycznymi i technologicznymi aspektami używania informacji geograficznej: jest to polski odpowiednik terminu „Geographic Information Science and Technology (GIS&T)”.

Dane

Każdy może wybierać spośród istniejących zbiorów danych lub pozyskiwać nowe dane z wielu źródeł: map, baz danych, teledetekcji, pomiarów, crowdsourcingu.

Wizualizacja

„GIS i mapy to powszechny język, który nas zbliża: pomaga nam się komunikować, pomaga nam więcej rozumieć i pomoże nam działać” (Jack Dagermond, ESRI).

Analiza i modelowanie

GIS otworzył nowe ścieżki naukowej dociekliwości dotyczącej zachowań i wzorców z rzeczywistego świata, których wcześniej nie byliśmy w stanie w pełni interpretować.

Podejmowanie decyzji i działanie

Relacje geograficzne mają wpływ na otaczający nas świat. GIS może pomóc w rozwiązywaniu problemów rzeczywistego świata wszędzie tam, gdzie istotna jest lokalizacja i sąsiedztwo.

Zobacz galerię zdjęć